Aj v mestskom prostredí sa dá kvalitnejšie žiť. Dnes (22. mája) túto myšlienku prezentovalo 27 rodín z bratislavskej Rače, ktoré si vybudovali priamo pod oknami panelákov v sídliskových priestoroch zeleninovú záhradku – Krasňanský zelovoc. Projekt komunitnej záhrady oslovil predovšetkým mladé rodiny, ktoré žijú v bytoch na sídlisku vo väčšom meste a ktoré chcú, ale nemajú na to vlastný priestor, pestovať ekologickejšie produkty ako dostanú kúpiť v obchodnej sieti. A tak sa mamičky a oteckovia spolu chopili iniciatívy a dnes zo záhradky v mestskej časti Rača zberajú prvú úrodu reďkoviek, cibuliek či jahôd.
„Oceňujem, že takýto jedinečný projekt vznikol práve v Rači a že naša mestská časť bude prvou, ktorá otvorila brány komunitnej záhrady. Rača podporila projekt symbolickým nájmom nevyužívaného pozemku za zdravotným strediskom v Krasňanoch“, uviedol starosta Rače Peter Pilinský. Ako zdôraznil riaditeľ Kancelárie primátora Bratislavy Ľubomír Andrassy „je to inšpirujúci príklad spolupráce miestnych aktivít s podporou mestskej časti, mesta a partnera pri realizácii zmysluplného projektu“.
Skupina nadšencov a dobrovoľníkov, ktorá vybudovala celý areál záhrady, je z miestneho materského centra Ráčik. „Ukazujeme svojim deťom, že mrkva nerastie na polici v supermarkete a učíme sa ohľaduplnosti k susedom, k prírode a sebe samým,“ doplnil Miroslav Dudlák, autor a iniciátor projektu, ktorý sa realizoval z prostriedkov Nadácie SPP, z programu Zlepšime SPPoločne Slovensko a tiež z participatívneho rozpočtu hlavného mesta Bratislavy. Samospráva naň vyčlenila 2 615 eur na zakúpenie stavebného materiálu, náradia či rastlín.
Projekt komunitnej záhrady Krasňanský zelovoc je ďalším z projektov, ktoré pomáhajú robiť mesto čistejším, zelenším a príjemnejším pre život. Zároveň v sebe spája občiansku angažovanosť, spoluúčasť obyvateľov na rozhodovaní o veciach verejných. a zlepšovanie životného prostredia. Hlavné mesto podporuje podobné občianske aktivity v rámci participatívneho rozpočtu mesta, samotní obyvatelia môžu navrhnúť a spolurozhodovať o tom, kam pôjde časť mestských financií. Doteraz medzi úspešné projekty hlavné mesto zaraďuje rekonštrukciu bývalého kina Zora, Zelenú hliadku, výsadbu stromov na Račianskej ulici, ako aj prevádzkovanie Komunitného centra generácií či Autonómnu zónu Lafranconi.
Zdroj /Autor: http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=11036980
Najnovšie komentáre